Upadająca parafia

  Zainteresuj tematem więcej osób:


Strona 2 z 3

Parafianka 02-01-17 19:42

Cóż mości Jakubie... Więcej jest przeciwników niż zwolenników Twoich "nauczających" kazań. Proponuję w ogłoszeniach parafialnych informować kto będzie sprawował Eucharystię w danym dniu o danej godzinie. Będzie łatwiej wybierać odpowiednie Msze. Parafianie unikną zbędnych nerwów i irytacji Twoimi słowami, a Ty będziesz mówił do grupy odbiorców która rzeczywiście będzie chciała Cię słuchać. Czyż to nie idealne rozwiązanie? PS. I można zadać sobie pytanie... Czy sam siebie nie bronisz pod pseudonimem "pogon"?

Odpowiedz Cytuj
Matoł 03-01-17 12:14

Nie ma co się oszukiwać, nasz kościół, nasza parafia, jest zapyziały i zaściankowy. I tak nas się traktuje, jako umysły nieskalane żadną mądrą myślą, którym można wszystko wmówić, nawet to, że nie chodzimy do kościoła, będąc w kościele. Nas, parafian, nie traktuje się jak równych, chociaż w chrześcijaństwie wszyscy są dziećmi Bożymi. Wymaga się od nas wdowiego grosza, widząc, jakie wystawne życie wiedzie kler. Nie ma dialogu z parafianami, chociaż papieże szukają dialogu z islamem czy judaizmem. Kościół coraz bardziej żyje swoim odrealnionym życiem, jest daleko od Pisma i daleko od ludzi, więc co się dziwić, że ludzie odchodzą od Kościoła? Nie znajdują tam ani Boga, ani wsparcia. Prawda jest taka, że nas nie uczy się nic o chrześcijaństwie. Przed komunią uczy się nas jak klepać zdrowaśki, przed bierzmowaniem uczy się KKK, przed ślubem kalendarzyka, a na kazaniach często słucha się księdza, co wygłasza jakieś dyrdymały, egzaltacje i formy stylistyczne, których piosenkarze disco polo by się nie powstydzili. A gdzie tu nauka o tym, jak unikatowe jest chrześcijaństwo? To jest jedyna religia, w której Bóg zrobił coś dla Swoich wiernych, szkoda, że kler ma tak ciężko zrobić coś dla swoich parafian. Najlepiej krytykować. Co to ma być? Badania naszej mocy w wierze? Nie ważne, jakich głupot się nasłuchamy w kościele, to nasza wiara ma być tak mocna, że i tak wrócimy tego słuchać? W końcu do kościoła nie chodzi się dla księdza.

Odpowiedz Cytuj
Wiechu 03-01-17 13:39

"I tak nas się traktuje, jako umysły nieskalane żadną mądrą myślą" A to dobre poczułem sie jak sókoł

Odpowiedz Cytuj
Pogon 03-01-17 15:28

@All ____ „Msza Święta, czyli co?” ___ Opublikowany przez Polonia Christiana [2016-09-02 17:00] 27 sierpnia w Skierniewicach odbyło się spotkanie na temat Mszy Świętej. Udział wzięli Grzegorz Braun, ksiądz prałat Roman Kneblewski i dr Paweł Milcarek. Link:

„Msza Święta, czyli co?” – Braun, ks. Kneblewski, Milcarek

#t=827

Odpowiedz Cytuj
Pogon 03-01-17 19:27

Pogon- za bardzo nie wiem, jak Twoje wywody odnoszą się do dyskusji tu prowadzonej. Piszesz o "prymitywnym, wręcz prostackim "dialogowaniem". jeżeli 'dialoguje' się z osobą Twojego pokroju, to ten dialog będzie prostacki, bowiem patrzysz na drugą osobę, której poglądy różnią się od Twoich, z góry. Tak więc taki dialog będzie prostacki, bo Ty zachowujesz się jak prostak, forsując swoje poglądy poprzez pomniejszanie (poglądów i nie tylko) drugiej osoby. Mówienie o "dobrym i twórczym duszpasterstwie" w naszej parafii jest raczej trudne z tego względu, że przez lata mieliśmy raczej średnich duszpasterzy, których zachowanie nie było przykładne, a według mnie powinno być (możesz tu przytoczyć jakąś formułkę, wiem, że Cię będzie korciło Dla mnie dobrym i przykładnym duszpasterzem był Jezus, tak więc duszpasterze powinni dążyć do naśladowania Jego. Nie chcę nikogo z niczego rozliczać, bo to nie moja rola, ale jest dysonans między tym, co głosi Pismo, co słyszymy na kazaniach, a tym jak zachowuje się kler. Jakby nie patrzeć, to kler jest wizytówką Kościoła (dawaj formułkę Pogon), jest kimś, kto reprezentuje Kościół w parafii. Ewidentnie coś jest na rzeczy i zgadzam się z Parafianką- mamy problem z frekwencją w parafii i proboszcza może być odpychający. Ja osobiście uważam jego kazania za ciągłe biczowanie wiernych i nie prowokujące do pracy nad sobą. Ciągle coś jest nie tak. Ok, nie oczekuję pochwał, ale może przydałoby się czasem kazania, które umocniłoby w wierze? Ja osobiście bardzo lubię słuchać kazań ks Pawlukiewicza z Warszawy. On zmusza do myślenia, jest mnóstwo informacji na temat naszej wiary, można się czegoś nauczyć, daje okazję do przemyśleń. Dlatego uważam, że w naszej parafii traktuje się nas jako umysły nieskalane żadną mądrą myślą, bo większość kazań, które wyszły od ks proboszcza raczej godziły w moje poczucie smaku, poziom duchowy i intelektualny. Ja po prostu oczekuję więcej i jak widać po frekwencji - inni też.

Odpowiedz Cytuj
Jan 03-01-17 20:30

Moje trzy grosze do organisty , dość ze ludzie nie śpiewają bo niema czasu , miejsca w czasie mszy,nie znają slów , to organista gra na cale regristry , nie slychać nawet śpiewających ludzi . Co organista to ma swoje pieśni , i wszyscy się uczą grać na prawdziwych organach . i grają ile bozia powietrza da piszczalkom .

Odpowiedz Cytuj
Marek 05-01-17 11:29

Do: jan Nie ma co się dziwić że organista śpiewać nie umie. Skoro proboszcz sam słuchu nie ma bo piszczy na mszach jak szalony, to się nie dziw że dobrego organisty znaleźć nie może.

Odpowiedz Cytuj
Xxx 06-01-17 18:16

Oj tak z ta dziura na wiezy a tu zima

Odpowiedz Cytuj
Grzegorz 08-01-17 23:02

Co do Organisty - Ostatni, młody Organista był OK, ale już go nie ma - czy był za dobry jak na Stawiszyn?, obecny - taki NIJAKI;a ksiądz podkrzykuje na parafian - "śpiewajcie śmiało" - odechciewa się. Ksiądz myśli, że jak w Grodzisku babki za nim płakały gdy odchodził, to tu będą ludzie najszczęśliwsi jak przyjdzie... nie koniecznie.

Odpowiedz Cytuj
Odważny 09-01-17 1:09

Właśnie proboszczu, Grzegorz ma rację. Płakać za Tobą nie będziemy jak w Grodzisku. Może Twoja godzina wybiła? Panie zmiłuj się nad Twym ludem, proboszcza naszego z dala od kolędy i parafian trzymaj. Na plebanii zamknij. Drzwi zarygluj. Od mikrofonu ambony uchowaj. Co by swymi buciorami naszych progów przekraczać nie musiał. Mości proboszczu pochoruj jeszcze trochę, co byś mnie na kolędzie nie odwiedził... Słyszeliście że po każdej mszy emocje są jak w Milionerach? Co drugi parafianin w myślach powtarza "niech Alek do mnie przyjdzie póki stary chory"...

Odpowiedz CytujWróć do tematów

Adres tej witryny: https://stawiszyn.istrefa.com

istrefa gmina Stawiszyn | istrefa powiat kaliski | istrefa wielkopolskie | istrefa Polska

Stawiszyn - miasto, gmina miejsko-wiejska, powiat kaliski, województwo wielkopolskie - portal lokalny
Kod pocztowy: 62-820


Info

  • Strona nie wymaga rejestracji ani logowania.
  • Każda nowa wypowiedź jest anonsowana na stronie głównej.

Szukaj...


Zgłoś problem...

Zgłoś problem techniczny związany z działaniem portalu.

Zgłoś problem